UPOZORNĚNÍ: VYHLÁŠENÁ NAŘÍZENÍ VLÁDY NEOMEZUJÍ NÁVŠTĚVU NAŠEHO ZDRAVOTNICKÉHO ZAŘÍZENÍ. Testy na COVID ve zdravotnických zařízeních nejsou vyžadovány. KLINIKA JE V PLNÉM PROVOZU. TĚŠÍME SE NA VÁS!

Estetická dermatologie

Léčba akne

Akne vulgaris je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které patří mezi nejčastější kožní onemocnění. Objevuje se většinou v pubertě, kdy postihne alespoň jednou 85-100 % populace. Akne vzniká působením několika faktorů, které se navzájem kombinují. Patří mezi ně hormonálně podmíněná nadměrná tvorba mazu, zvýšené rohovění v oblasti vývodů mazových žláz, změny v mikrobiálním osídlení kůže a imunitní reakce kůže spojená se zánětem. Podstatnou roli hraje i dědičnost, zvláště pokud v rodině někdo má nebo měl těžší formu akne. Akne postihuje především ta místa, kde má člověk největší množství mazových žláz, tedy obličej, hrudník a záda.

Pokud jsou projevy akne závažnější, doporučujeme navštívit odborného lékaře - dermatologa. Včasná a správně zvolená léčba může výrazně zmírnit intenzitu a průběh akne a předejít tvorbě jizev a hyperpigmentací.

Léčba akne

Lokální

K lokální terapii využíváme speciální roztoky a krémy, které působí především protizánětlivě a antibakteriálně. Tyto přípravky, obsahující např. antibiotika, benzoylperoxid, kyselinu azaleovou, retinoidy a další, dále snižují funkci mazových žláz a tvorbu komedonů.

Posledním trendem v lokální léčbě akné je využití terapie „fyzikální a chemické".

Z fyzikálních postupů se nejčastěji využívá fototerapie. Principem ošetření je využití léčebných vlastností světla o speciální vlnové délce (laser, E-light, IPL). Vysoká energie paprsků tvořených těmito přístroji se při dopadu na pokožku mění na energii tepelnou, která potlačuje zánětlivé projevy akne, působí antibakteriálně a zároveň stimulací kolagenních vláken zmírňuje tvorbu jizviček.

Zástupcem „chemické léčby" akne je chemický peeling. Využívá se celá řada přípravků, nejčastěji různě koncentrovaných ovocných kyselin podle požadované hloubky účinku. Jejich opakovanou aplikací se docílí odstranění komedonů a nadbytečného mazu, zjemnění jizviček, odstranění nerovností a hyperpigmentací kůže.

Celková

Při celkové léčbě se podávají především antibiotika. U žen doporučujeme hormonální antikoncepci s obsahem antiandrogenu. U středně těžkých a těžkých forem akne je na místě léčba kyselinou retinovou, což je derivát vitamínu A. Vzhledem k možným nežádoucím účinkům této terapie, je nutné provádět pravidelné, opakované laboratorní kontroly. Ženy musí používat po celou dobu léčby a také jeden měsíc po jejím ukončení spolehlivou antikoncepci.

Různé formy léčby lze kombinovat, vhodná kombinace jejich účinek ještě zvýrazní.