Plastická chirurgie

Odsátí tuku - liposukce

Rozložení tuku u mužů a u žen je rozdílné a patří mezi sekundární pohlavní znaky. Příčinou zvýšeného množství ukládaného tuku jsou hormonální změny, věk a zejména životní styl. Času na přirozenou fyzickou aktivitu je stále méně, naopak požadavky na vzhled vzrůstají.

Rizikové lokality, kde dochází k nejvýraznějšímu ukládání tuku jsou hýždě, zevní a vnitřní strana stehen, vnitřní strana kolen, břicho a podbradek. Tukové nadbytky z těchto oblastí můžeme odstranit liposukcí, odsátím tuku. Navíc zmíněné lokality lze jen obtížně ovlivnit redukční dietou nebo fyzickým cvičením. I přesto před samotnou liposukcí doporučujeme redukovat váhu.

Operace

Odsátí tuku - liposukce

Liposukce je operační zákrok, který provádíme dle rozsahu postižení v šetrné místní nebo celkové anestézii. Vlastní odsátí tuku provádíme z drobných kožních řezů o velikosti 3 - 5 mm, kterými se zavádí odsávací kanyla. Tou podkožní tuk rozrušíme a jeho odsátí, liposukci, provedeme za pomocí speciální vývěvy. Operační ranky jsou minimální a liposukce nezanechává téměř žádné viditelné jizvy. Bezprostředně po liposukci jsou ošetřené oblasti kryty speciálním kompresním, elastickým prádlem, které pomáhá v modelaci operované části těla. Po odsátí tuku v celkové anestézii je nutná minimálně jednodenní hospitalizace.

Rekonvalescence po odsátí tuku

Po odsátí tuku je nezbytný klidový režim. Kompresní prádlo se nosí nejméně po dobu 4 až 6 týdnů. V závislosti na průběhu hojení se za 3 týdny od liposukce provádějí tlakové masáže (tlak prstem na každou jizvu po dobu 30 vteřin, 5 – 10 minut, opakovaně během dne). Doporučujeme používání změkčujících gelů a mastí ke zjemnění jizev a urychlení hojení. V případě sedavého zaměstnání je lehká pracovní aktivita možná nejdříve po jednou týdnu od liposukce, plnou fyzickou zátěž doporučujeme až po 1 měsíci.