Plastická chirurgie

Operace karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu je v dnešní době častým onemocněním, které může v jakémkoliv věku postihnout prakticky každého. Vyskytuje se zejména u lidí manuálně pracujících, u sportovců, ale také u těch, kteří pracují s počítačovou klávesnicí nebo psacím strojem.

Prvotním příznakem tzv. syndromu karpálního tunelu je brnění až necitlivost prstů zejména palce, ukazováčku a prostředníčku ruky, tyto potíže jsou zpočátku nepravidelné a projevují se jen při určitých polohách ruky. Postupně dochází ke vzniku noční bolesti, která pacienty budí ze spánku s pocitem takzvané "dřevěné ruky".

Karpální tunel je definovaná oblast zápěstí, která je tvořena ze spodní části kostěnou stěnou zápěstních kůstek a z horní části pevným cca 4mm širokým vazem zvaným ligamentum carpi transversum. Tímto kanálem vedou šlachy ohýbačů prstů, cévy i nervy. Vede jím také takzvaný středový nerv (nervus medianus), který nese odpovědnost hlavně za citlivost prstů a také jemnou motoriku prstů. Pokud je v karpálním tunelu zvýšený tlak a středový nerv nemá kolem sebe dostatek prostoru, dochází k jeho utlačení a postupnému odumírání nervových vláken a tehdy hovoříme o syndromu karpálního tunelu.

Operace karpálního tunelu je častým zákrokem chirurgie ruky. Probíhá v místním znecitlivění, trvá cca 30 minut. Principem je uvolnění středového nervu, které spočívá v přetnutí příčného zápěstního vazu. V pooperačním režimu se doporučuje klidový režim pro operovanou ruku, nošení ruky ve vyšší poloze - šátek, užívání léků proti otoku a bolesti. Stehy v ráně se ponechávají 14 dní. Plnou zátěž ruka snese za cca 1 měsíc.