Plastická chirurgie

Plastika břicha - abdominoplastika

Indikací k plastické úpravě břišní stěny je nadbytek kožní a tukové řasy v oblasti břicha nebo oslabení břišní stěny způsobené rozestupem břišních svalů, ke kterému dochází velmi často po porodu nebo po větší redukci váhy. Následným hubnutím se zvýrazňuje nadbytek kůže a není možné se jej zbavit ani intenzívním cvičením. Tyto kosmeticky nepříznivé stavy se dají řešit plastikou břišní stěny.

Operace

Plastika břicha - abdominoplastika

Operace břišní stěny se provádí v celkové anestézii. Kožní řez vedeme nad ochlupením a v místě, aby výsledná jizva byla skrytá spodním prádlem a esteticky nevadila. Přebytečnou kůži břicha a podkoží od svalů uvolníme a odstraníme. Rozestouplé břišní svaly plastikou upravíme a sešijeme. Zbylou kůži stažením dolů vypneme. Upravíme pupek, který se přesune do nové pozice. Výsledná jizva je pak vedena cirkulárně kolem pupku a napříč podbřiškem. Pokud není nadbytek kůže dostatečně velký, abychom mohli provést výše uvedené umístění jizev, pak je nutné k vytvoření "plochého" břicha umístit jizvu i vertikálně od pupku, směrem ke středu horizontální jizvy v podbřišku. Vždy vedeme jizvy tak, aby byly esteticky co nejpřijatelnější. Po operaci jsou přiloženy kompresní kalhoty.

Plastika břicha - miniabdominoplastika

Operace se provádí v celkové anestézii. Je vhodná v případech, kdy je maximum potíží s nadbytkem kůže a podkoží jen v oblasti pod pupkem. Tehdy je možné provést tzv. miniabdominoplastiku, při které odstraníme jen přebytek kůže a podkoží. Výsledná jizva je lokalizovaná pouze do oblasti podbřišku (nikoliv i kolem pupku, jako u kompletní plastiky břicha) a je tak dokonale skryta. Po operaci jsou přiloženy kompresní kalhoty.

Délka hospitalizace závisí od rozsahu výkonu, obvykle vyžaduje jedno až třídenní pobyt na lůžku.

Rekonvalescence po plastice břicha

Stehy odstraňujeme pouze z jizvy kolem pupku, a to 12. až 14. den od operace. Jizvu v podbřišku šijeme vstřebatelnými stehy, které se odstraňovat nemusí. První nebo druhý pooperační den, v závislosti na místním nálezu, odstraňujeme drény. Přikládáme sterilní krytí a kompresní kalhoty zpět. Za 7 dnů od operace je možné břicho i operační rány osprchovat. Kompresní kalhoty doporučujeme nosit po dobu 6 až 8 týdnů, a to první 4 týdny neustále, s výjimkou sprchování. Dle průběhu hojení, obvykle nejdříve za cca 3 týdny od operace doporučujeme provádět tlakové masáže (tlak prstem na každou část jizvy po dobu 30 vteřin, 5-10 minut, opakovaně během dne). Součástí péče je doporučení vhodných gelů a mastí ke zjemnění jizev a k urychlení jejich hojení. Po operaci je nutný klidový režim. Plná fyzická aktivita je možná po šesti týdnech. Do kancelářského zaměstnání je možné nastoupit i dříve, vždy ale po poradě s lékařem.