Ušní, nosní, krční

Odstranění nosních polypů, FESS

Polypóza nosní je silně obtěžující onemocnění, jejímž dominantním příznakem je neprůchodnost nosní, ucpaný nos. Často pacienti trpí také ztrátou čichu - anosmií. Nosní polypy jsou slizničněmukózní útvary, kulovitého nebo kapkovitého tvaru vyplňující dutinu nosní. Vyrůstají nejčastěji z tzv. čichových sklípků a dalších paranasálních dutin. Příčina vzniku polypů není jednoznačně známa, vyskytují se však hojně při chronických zánětech paranasálních dutin, u pacientů trpících alergickou rinitidou nebo astmatem. Vlastností nosní polypózy je její neustálý růst, zvětšování polypů a velká náchylnost k recidivě (znovuobjevení) potíží.

Plánovanému zákroku předchází konzultace zkušeným ORL lékařem, doplněná endoskopickým vyšetřením nosu, které je pro stanovení léčebného postupu nezbytné. V závažnějších případech, u rozsáhlé polypózy (pokud plánujeme FESS) je nutné doplnit vyšetření počítačovou tomografií (CT PND).

Odstranění polypů - polypektomie

Polypektomie neboli odstranění nosních polypů je ambulantní zákrok v místní slizniční povrchové anestézii. Zákrok provádíme pod stálou endoskopickou kontrolou TV řetězce, buď klasickou metodou speciálním instrumentáriem nebo za pomocí moderního diodového chirurgického laseru. Operace je ukončena přední tamponádou. Po výkonu je nezbytná krátká 45 minutová observace. Výsledkem operace je rychlé zprůchodnění dýchacích cest, které vede k obnově fyziologického dýchání nosem.

Odstranění polypů - operace FESS

FESS - funkční endoskopická chirurgie vedlejších dutin nosních je název pro široké spektrum operačních výkonů v nose a paranasálních dutinách, které vedou k odstranění polypů nosních, včetně další léčby (sanace) chronického zánětu přítomného v paranasálních dutinách. Tyto operace lze provádět pouze v celkové anestézii s následnou hospitalizací. V RVmedCentru provádíme jen vybrané zákroky FESS, které indikujeme po důkladném vyšetření dutiny nosní při konzultaci s ORL specialistou.

Rekonvalescence

Před propuštěním do domácího léčení a v závislosti na rozsahu operace vám odstraníme přední nosní tamponádu. Poučíme vás o pozákrokové péči a budete propuštěni domů. Po zákroku nemůžete řídit automobil a proto musíte mít zajištěn odvoz domů nebo využít veřejné dopravní prostředky. Bolestivost je lehká, dostačující jsou běžná analgetika. Od druhého dne vám doporučíme provádět minimálně 3x denně výplachy přípravky s mořskou vodou. Za 2-3 týdny budete operatérem pozváni ke kontrole.