Estetická dermatologie

Odstranění znamének chirurgicky

Na kůži se setkáváme s celou řadou kožních lézí, které mohou mít různou velikost, tvar, barvu, povrch atd. Některé jsou kosmeticky viditelné, jiné vadí při nošení řetízků či oblečení, některé mohou být zdrojem vážných zdravotních potíží. Odborné posouzení kožních lézí zkušeným odborníkem je základem péče o zdravou pokožku.

Benigní (nezhoubné) kožní léze

Kožní výrůstky, keratomy, fibromy, seborhoické veruky atd. patří mezi nejčastější benigní kožní léze. Způsobují zejména estetický problém (nejčastěji na obličeji a krku), v menší míře vadí při nošení oblečení či ozdob. Tyto léze doporučujeme rychle a efektivně odstranit laserem, chirurgické odstranění je z výše uvedených důvodů nadbytečné, cenově a časově náročné a zanechává jizvy.

Znaménka

Zvláštní pozornost musíme ale věnovat „mateřským znaménkům". Ty vždy vyšetřujeme za pomoci dermatoskopu, který nám pomůže určit povahu nálezu. Až po tomto vyšetření s negativním dermatoskopickým nálezem můžeme znaménka laserem odstranit!

Maligní (zhoubné) kožní léze

K nejčastějším patří basaliomy, spinaliomy a melanomy. Tyto nálezy vyžadují pečlivé vyšetření, samozřejmě s použitím dermatoskopu. Po stanovení diagnózy doporučujeme nejčastěji chirurgické odstranění léze, aby byly zachovány kontrolovatelné hranice bezpečné excize. Materiál odesíláme na histologické vyšetření.

Znaménka a kožní léze se známkami malignity nebo nejasné povahy doporučujeme zásadně odstranit klasickou chirurgickou excizí v lokální anestézii. V takových případech kožní léze vždy odesíláme na histopatologické vyšetření. Rána po klasické excizi se hojí jizvou. Lékařská péče je ukončena vytažením stehů a vyhodnocením histopatologického vyšetření.