Ušní, nosní, krční

Odstranění alergické rýmy

Alergická rýma je projevem nepřiměřené (nefyziologické) reakce pacienta na alergen, kterým jsou nejčastěji pyly, roztoče, plísně a domácí zvířata. Imunitní buňky sliznice nosní produkují dráždivé látky, které způsobují její podráždění a vznik typických příznaků alergické rýmy jako např. hojnou vodnatou sekreci, svědění, kýchání a pocit ucpaného nosu. Alergie, jako taková, je kauzálně velmi obtížně léčitelná, léčba se proto zaměřuje na zmírnění jednotlivých příznaků. Základem celkové terapie jsou antihistaminika ordinované alergology, nosní příznaky, zejména ucpaný, neprůchodný nos, se zmírňují nosními kapkami a lokálními kortikosteroidy. Tyto látky, pokud se užívají dlouhodobě, způsobují škodlivé, nevratné změny nosní sliznice. Navíc při dlouhodobém užívání často ztrácí svůj efekt.

Naše klinika, jako jediná v olomouckém kraji, nabízí pacientům s alergickou rýmou provedení laserové turbinoplastiky, která odstraní neprůchodnost nosní a výrazně zmírní i ostatní projevy alergické rinitidy (svědění, kýchání).

Laserová turbinoplastika – léčba alergické rýmy

Jedná se o velmi šetrný, ambulantní zákrok v místní anestézii, provedený špičkovým diodovým vláknovým laserem (KLS Diomax). Principem je laserová ablace hypertrofické tkáně nosních konch. Zákrok je rychlý, s výborným efektem, nevyžaduje pracovní neschopnost a je velmi dobře snášen. Po výkonu je nezbytná krátká cca 45 minutová observace. Výsledkem je omezení tvorby hlenu a zejména zprůchodnění nosních průduchů, zlepšení dýchání nosem, klidný spánek a možnost sportovních aktivit.

Radiofrequenční turbinoplastika – léčba alergické rýmy

1) bipolární technikou (RaVoR™)

2) monopolární technikou

Jedná se o ambulantní zákrok v místní anestézii, provedený moderním radiofrequenčním přístrojem (ATMOS RS221 2.2MHz). Principem je podslizniční ablace tkáně nosních konch. Této metodě dáváme přednost v případě velmi úzkých nosních průduchů, kdy redukce diodovým laserem není vhodná. Po výkonu je rovněž nezbytná krátká cca 45 minutová observace.

Rekonvalescence

Po zákroku budete cca 45 minut observováni na dospávacím pokoji, po této době vás poučíme o pozákrokové péči a budete propuštěni domů. Po zákroku nemůžete řídit automobil a proto musíte mít zajištěn odvoz domů nebo využít veřejné dopravní prostředky. Bolestivost je minimální, stav nevyžaduje pracovní neschopnost, pouze v případě náročné fyzické práce. Od druhého dne vám doporučíme provádět minimálně 3x denně výplachy přípravky s mořskou vodou. Počítejte s dočasně zhoršenou průchodností nosu v důsledku hojení v délce 1-2 týdnů. Efekt operace se dostavuje za 2-3 týdny, proto budete operatérem pozváni ke kontrole za 1 měsíc.